Zaduszki jazzowe - koncert Gaby Janusz

Serdecznie zapraszamy na dwa koncerty z cyklu „Zaduszki Jazzowe”, które odbędą się 2 listopada o godz. 18:00 oraz 20:30 w Kino Za Rogiem Café w Rzeszowie. To już 5 edycja rzeszowskich zaduszek, których inicjatorką jest Gaba Janusz a wydarzenie z roku na rok cieszy się co raz większą popularnością. Ideą koncertu jest propagowanie szeroko pojętej muzyki improwizowanej, mającej swoje źródło w stylistyce jazzu, poprzez uczczenie pamięci o zmarłych (często przedwcześnie) muzykach – wirtuozach. Wydarzenie zawiera nie tylko walor estetyczny, sprowadzony do odbioru samej muzyki, ale również edukacyjny – zgromadzona publiczność będzie mogła zapoznać się również z życiorysem wybitnych muzyków.

W tym roku usłyszymy standardy muzyki polskiej i jazzowej wielkich nieżyjących już twórców w wykonaniu zaproszonych przez wokalistkę Gabę Janusz znakomitych muzyków znanych na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej, reprezentujących najwyższy poziom sztuki muzycznej a będą to Michał Ciesielski – piano, Kuba Kozłowski – kontrabas/gitara basowa.

Co więcej muzycy wykonają zupełnie premierowo materiał z nadchodzącej płyty dedykowanym nieżyjącym wielkim twórcom o tytule „NieObecni”.

Akustyczne brzmienie i wyjątkowy klimat z pewnością skłoni publiczność do oddania się nostalgii i zadumie, która towarzyszyć powinna nam w czasie Święta Wszystkich Zmarłych.

Bilety w cenie 50 zł dostępne na portalu KupBilecik.pl oraz w kasie kina.

Gaba Janusz (Gabriela Janusz - Zięba) – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, pedagog, nauczyciel emisji głosu.

Absolwentka ZSM nr 1 w Rzeszowie w klasie skrzypiec.

Ukończyła studia na kierunku Wokalistyka Jazzowa w klasie Krystyny Stańko w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Przez 4 lata pełniła funkcje pedagoga na tejże uczelni. 

W latach 2013 - 2018 współpracowała z trójmiejskim Teatrem Wybrzeże, biorąc udział w spektaklu (g)DZIE-CI FACECI.

Jest laureatką licznych konkursów i przeglądów muzycznych m.in. Europejskich Integracji Muzycznych 2013 (II Nagroda) oraz I Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk w Tyczynie, gdzie w 2011 roku otrzymała Złotą Różę Małego Księcia (I Nagroda). W 2014 roku Gaba Janusz z zespołem zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Twórców i Wykonawców PIOSENKARNIA i wystąpiła podczas Koncertu Laureatów w warszawskim Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, połączonym z ogólnopolską transmisją na antenie radiowej Trójki.

Występowała na największych polskich festiwalach jazzowych (m.in. Jazz Jantar, Ladies’ Jazz Festival, Festiwal Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach).

Za swoje osiągnięcia artystyczne została w 2013 roku uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawaną najwybitniejszym młodym polskim twórcom.

Laureatka II nagrody w Konkursie Dino Top 2023 na interpretację piosenek Grzegorza Ciechowskiego.

Miała okazję występować razem z wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej, takimi jak Maciej Sikała, Cezary Paciorek, Krystyna Stańko, Jerzy Małek czy Piotr Lemańczyk.

Ma na swoim koncie wydaną w 2016 roku debiutancką płytę z muzyką autorską pt. „Chwile, które znasz”.

W ramach stypendium „Kultura w sieci" zrealizowała projekt pt. „Zaśpiewam Wam wierszem”, który miał ma na celu skomponowanie muzyki do wybranych wierszy. Projekt ten miał swoją koncertową premierę w październiku podczas Festiwalu Wolności Twórczej 2023.

W 2018 roku została zaproszona do nagrania płyty autorstwa Szymona Sutora „Jazz Septet & String Orchestra”. Album zdobył Fryderyka 2020 w kategorii fonograficzny debiut roku.

W 2021 roku otrzymała Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach którego realizuje projekt pt. „Podkarpackie kolędy” na wokal, kwartet smyczkowy i fortepian.

Jest inicjatorką Rzeszowskich Zaduszek Jazzowych, które odbywają się co roku na jesień w czasie Święta Wszystkich Zmarłych.

W swoim repertuarze artystycznym ma także projekt Gaba Janusz & Multifolk Quartet który przedstawia różne odcienie muzyki ludowej.

Michał Ciesielski - kompozytor, aranżer i pianista jazzowy pochodzący z Gdańska, obecnie mieszkający w Pekinie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, specjalności kompozycja jazzowa (w klasie prof. Leszka Kułakowskiego) oraz specjalności fortepian jazzowy (w klasie prof. Włodzimierza Nahornego oraz dr. Sławomira Jaskułke).

Michał Ciesielski jest liderem Trójmiejskiego tria Confusion Project, w Chinach koncertuje ze swoim Michal Ciesielski trio. Michał ma na koncie cztery płyty z Confusion Project praz dwie płyty solowe – „Between Black & White”(2013) oraz „Share Location” (2019). Premiera tej ostatniej miała miejsce jako support przed występem Hiromi w Gdańsku w październiku 2019 roku

Współpracował i koncertował u boku takich muzyków, jak: Maciej Sikała, Piotr Lemańczyk, Krystyna Prońko, Maciej Grzywacz, Marcin Gawdzis, Grzegorz Nagórski, Cezary Paciorek, Marcin Jahr, Rafał Sarnecki, Stanisław Słowiński, Cezik, Victor Bastidas Rodriguez, Simona de Rosa, Li Xiaochuan, Brian Fentress, Oran Atkin, Antonio Fusco, Nathaniel Gao, Noah Hocker, Karl Saglem. Fishdoll

Koncertował w wielu krajach Europy i Azji: Niemcy, Holandia, Włochy, Wielka Brytania, Rosja, Kazachstan, Chiny, Mongolia.

W latach 2018 - 2022 Michał wykładał fortepian jazzowy w Beijing Contemporary Music Academy i intensywnie koncertował głównie w Chinach, w tym w takich miejscach jak: Taihu Jazz Festival, Meeting Jazz Festival, Blue Note Beijing czy Blue Note Shanghai. Wielokrotnie współpracował z fundacją Jazz Po Polsku grając koncerty autorskie oraz promujące polski jazz w Chinach. Od 2022 roku jest kierownikiem artystycznym oraz kompozytorem projektu “European Jazz Encounters in China”, organizowanym przez liczne Europejskie instytucje kultury w Chinach, promującym Europejską i Chińską muzykę ludową i jazzową. Obecnie jest pedagogiem na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jakub Kozłowski - kontrabasista oraz gitarzysta basowy. Student Akademii Muzycznej w Katowicach w w klasie gitary basowej dr Adama Kowalewskiego. Współpracował i dzielił scenę z artystami i zespołami takimi jak: Aga Zaryan, Marek Raduli, Adam Bałdych, Zbigniew Jakubek, Damian Kurasz, Tołhaje, Eskaubei & Tomasz Nowak Quartet

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE