Lot nad Atlantykiem - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

W ramach współpracy z Litewskim Centrum Kultury zapraszamy na jednorazowy pokaz niemal nieznanego w Polsce dramatu z 1983 roku w reżyserii Raimondasa Vabalasa pt. “Lot nad Atlantykiem”, który opowiada o słynnym transatlantyckim locie litewskiej załogi. Zapraszamy nie tylko fanów lotnictwa! 

Kowno, 1927 rok. Młody lotnik Steponas Darius marzy o pokonaniu Atlantyku. Choć w tamtym czasie jego pomysł wydawał się tylko niemożliwą do zrealizowania mrzonką, Darius nie poddaje się. Po przeprowadzce do Ameryki zaczyna zbierać pieniądze na samolot. Zarabia, uczestnicząc w zawodach lotniczych.

Na jednym z lotnisk poznaje litewskiego mechanika Stasysa Girėnasa. Darius chce namówić Girėnasa na wspólny lot przez Atlantyk na Litwę, jednak w 1929 roku, kiedy Amerykę ogarnia kryzys, szanse na realizację marzenia lotników wydają się naprawdę niewielkie. Z czasem jednak przyjaciele wspólnie kupują niedrogi samolot z fabryki Bellanca i w końcu pomarańczowa „Lituanika” wzbija się i leci w kierunku Litwy.

*** Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska.

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE