AFRYKAMERA - święto kultury afrykańskiej tylko w Kinie za Rogiem Café w Rzeszowie!

Kino za Rogiem Café w Rzeszowie zaprasza wszystkich miłośników kina i kultury afrykańskiej do udziału w wyjątkowym wydarzeniu! Przez 3 dni, od 14-16 października będziemy mogli zobaczyć wiele ciekawych, nagradzanych i nie pokazywanych w naszym mieście produkcji filmowych. Wiele z tych tytułów zobaczycie w kinie, na dużym ekranie, tylko u nas!

Poza tym, w trakcie wydarzenia dzięki współpracy z Fundacją Człowiek taki jak Ty, poznamy codzienne życie i smaki Afryki, odbędą się warsztaty z wiązania chust i kapeluszy czy będzie można sobie zrobić zdjęcie w stroju afrykańskim (chętni proszeni są o założenie kolorowych koszulek).

Dodatkowo w naszej ofercie przez cały weekend dostępne będzie specjalne menu afrykańskie! Przepyszne zupy, kawy i herbaty wg oryginalnych przepisów. 

Bilety na pojedynczy seans 15zł. Karnet na 8 filmów - 80zł. 

14.10 piątek

18:00 CESÁRIA ÉVORA - 94 min. - Portret legendarnej piosenkarki Cesárii Évory, urodzonej w kolonialnej Republice Zielonego Przylądka. Ana Sofia Fonseca przeprowadziła mnóstwo wywiadów oraz wieloletnie i wyczerpujące badania, dzięki czemu udało się jej pozyskać i wykorzystać w filmie unikalne materiały archiwalne, w większości osobiste nagrania nakręcone przez bliskich piosenkarki. W dokumencie nie brakuje też wielu wątków politycznych i społecznych kontekstów z życia bosonogiej diwy oraz pięknych kadrów przyrody współczesnego Zielonego Przylądka, ukazujących poetyckość morza, lądu i powietrza, które ukształtowały tę niezwykłą kobietę i artystkę.

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/cesaria-evora/

15.10 sobota

11:00 NAYOLA - 83 min. - Debiutancka animacja José Miguela Ribeiry oparta na opowiadaniu “Black Box” autorstwa duetu pisarskiego Mia Couto i José Eduardo Agualusa. To historia trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia: babci Leleny, jej córki Nayoli i jej wnuczki Yary, na których kilkudziesięcioletnia wojna w Angoli odcisnęła swe piętno. Bardzo ważny i trudny, wizualnie znakomicie zrealizowany film animowany, przypominający nam o wyniszczającej sile, której niestety wciąż jesteśmy świadkami i uczestnikami.

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/nayola/

13:00 DOPÓKI MOGĘ IŚĆ / AS FAR AS I CAN WALK - 92 min. - Strahinja i Ababou to młode małżeństwo z Ghany, które opuściło swój kraj w poszukiwaniu lepszego życia w Europie. Wielokrotnie deportowani, trafiają do obozu dla uchodźców w Serbii, gdzie każde z nich inaczej wyobraża sobie dalszy pobyt w tym miejscu. Gdy Strahinja pracuje jako wolontariusz Czerwonego Krzyża, stara się o angaż do lokalnej drużyny futbolowej i myśli o pozostaniu w Serbii, Ababou postanawia opuścić obóz i męża, i dostać się do Wielkiej Brytanii. Zwycięzca Karlowych Warów z 2021 roku to niezwykła opowieść, nawiązująca do serbskiego epickiego poematu Strahinja Banović i kreująca go na współczesną przypowieść o losie migrantów z Afryki.

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/dopoki-moge-isc/

15:00 CZARNE MAMBY / BLACK MAMBAS - 81 min. - W 2013 r. podczas szczytu polowań na rogi nosorożców powstały Czarne Mamby, kobiece jednostki antykłusownicze, rekrutowane z okolicznych społeczności, pracujące na terenie Parku Narodowego Kruger w RPA. W dokumencie Leny Karbe poznajemy kilka członkiń tej formacji, które nierzadko narażają swoje życie w obronie zwierząt i dzikiej przyrody. Dla jednych to zajęcie z wyboru, które daje im sprawczość i niezależność, dla innych ogromna odpowiedzialność i jedyna szansa na otrzymanie wynagrodzenia, z którego utrzymują całe rodziny.

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/czarne-mamby/

17:30 MARS JEDEN / MARS ONE - 115 min. - Gabriel Martins rysuje w swoim filmie portret czarnej brazylijskiej rodziny reprezentującej klasę pracującą: ojca z problemami alkoholowymi, który z dnia na dzień traci pracę, matki sprzątającej po domach, która nie może dojść do siebie po wybuchu dynamitu w barze, dorosłej córki ukrywającej przed rodzicami swoją tożsamość seksualną, a także młodszego syna marzącego o podróży na Marsa. Martins doskonale pokazuje, jak nasze marzenia i dążenia bardzo często sprzeczne są z oczekiwaniami najbliższych nam osób. Robi to w sposób niesłychanie świeży i lekki w formie, z wyraziście nakreślonymi bohaterami i pulsującym, pełnym dźwięków brazylijskim miastem w tle. Brazylijski kandydat do Oscara.

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/mars-jeden/

16.10 niedziela

10:30 Prezentacja: życie codzienne w Afryce, warsztat noszenia rzeczy na głowie, warsztat z podstaw robienia mydełek  - Fundacja Człowiek taki jak Ty

11:30 OPAL - 85 min. - Dawno, dawno temu, czy też w dalekiej przyszłości, w magicznym królestwie mieszkała młoda księżniczka Opal, której radość powodowała szczęście żyjących tam ludzi i zwierząt, a cierpienie przynosiło chaos i zamieranie życia. Gdy mieszkańcy tej krainy pokazali czuwającemu nad wszystkim wielkiemu Iroko obumarłe kwiaty, ten postanowił dowiedzieć się, co powoduje smutek księżniczki i pomóc jej w odbudowaniu dobrych uczuć. Obsypana wieloma nagrodami animacja Alaina Bidarda to nie tylko fascynująca, ucząca emocji opowieść dla najmłodszych widzów, ale też ważna lekcja przypominająca nam, dorosłym, do czego prowadzi cierpienie dzieci, kłamstwa, zachłanność na władzę, przerośnięte ego czy niszczące relacje rodziców z dziećmi. 

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/opal/

13:00 Prezentacja ubiorów afrykańskich, warsztat wiązania chust i kapeluszy. Specjalna możliwość zrobienia sesji zdjęciowej w strojach afrykańskich (chętni proszeni o założenie kolorowych koszulek) - Fundacja Człowiek taki jak Ty

14:30 KOSMOS JEST SZTOS / SPACE IS THE PLACE - 82 min. - Muzyczny film Sci-fi z 1974 roku! Sztandarowe dzieło afrofuturyzmu, pod które fundament położył wykład uniwersytecki „The Black Man in the Cosmos” prowadzony przez Sun Ra -  amerykański kompozytor jazzowy, pianista, bandlider, poeta i filozof, znany z oryginalnych koncepcji i występów w swoim zespole, The Arkestra. Jedyny w swoim rodzaju film, będący zarazem awangardowym science fiction, albumem wizualnym i blaxploitation, opowiada o misji osiedlenia Afroamerykanów na nowo odkrytej planecie.

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/space-is-the-place/

16:00 Pokaz gotowania. Uczestnicy poznają i posmakują popularne przepisy z kuchni afrykańskiej - Fundacja Człowiek taki jak Ty

18:00 PRÓBA SIŁ / TUG OF WAR - 93 min. - romantyczna historia młodego rebelianta Denge i pięknej Yasmin, oparta na nagradzanej powieści autorstwa Adama Shafi. Akcja filmu rozgrywa się w ostatniej dekadzie panowania kolonialnego Wielkiej Brytanii na Zanzibarze, w której znaczną część mieszkańców wyspy stanowiła społeczność hinduska. Denge walczy o wolność swego kraju zajmując się dystrybuowaniem ulotek i dokumentów propagujących komunizm. W tym czasie Yasmin ucieka od dużo starszego, agresywnego męża, wyznaczonego jej przez rodzinę. Ich pierwsze spotkanie na zawsze połączy ich we wspólnej walce o wolność ojczyzny i miłości, która na samym końcu będzie od nich wymagać rozłąki. Tanzański kandydat do Oscara.

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/proba-sil/

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE