RETROSPEKTYWA WIMA WENDERSA w Kinie za Rogiem Cafe

Wim Wenders to jeden z najbardziej znanych i najbardziej nowatorskich reżyserów współczesnego kina europejskiego. Urodził się 14 sierpnia 1945 roku w  Düsseldorfie (Niemcy). Studiował medycynę i filozofię, ale przerwał naukę i wyjechał do Paryża. Po powrocie do ojczyzny, w 1970 roku ukończył reżyserię w Monachium. Jego dzieła nagradzane były na najważniejszych Festiwalach, jak Cannes, Wenecja czy Berlinale, otrzymał też 3 nominacje do Oscara. Od 1996 roku Wim Wenders jest prezesem Europejskiej Akademii Filmowej, wykłada także na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Żyje i pracuje w Berlinie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Specjalizujący się w dokumentach twórca, także w swoich fabularnych produkcjach na pierwsze miejsce stawia człowieka, naturę widzenia i istnienia. Nic dziwnego, że za duchowego ojca Wendersa uważa się Michelangelo Antonioniego, a legendarny reżyser to właśnie z nim zrealizował swój ostatni film Po drugiej stronie chmur.

Pokazy realizowane w ramach współpracy z Goethe-Institut w Krakowie. 

W ramach retrospektywy, w każdy poniedziałek lipca, pokażemy:

3.07  18:00

Pokój 666 (45 min.)

Do pokoju nr 666 w słynnym hotelu Martinez Wim Wenders zaprosił najwybitniejszych reżyserów świata i każdemu z nich zadał to samo pytanie: "Jaka jest przyszłość kina?". Odpowiadali m.in. Jean-Luc Godard, Werner Herzog, Michelangelo Antonioni, Steven Spielberg.

Krótkometrażowy film nakręcony podczas 35. MFF w Cannes w maju 1982

Alicja w miastach (1 godz. 50 min.)

Niemiecki dziennikarz poznaje na lotnisku kobietę z dziewięcioletnią córką. Nieoczekiwanie mężczyzna zostaje zmuszony do zaopiekowania się dziewczynką.

10.07  18:00

Z biegiem czasu (2 godz. 55 min.)

Załamany rozwodem Robert topi swój samochód, by symbolicznie rozpocząć nowy etap w życiu. Spotyka Bruna, który oferuje mu wspólną podróż.

Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) w Cannes 1976

17.07 18:30

Amerykański przyjaciel (2 godz. 7 min.)

Uczciwy wytwórca ram dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Niespodziewanie amerykański fałszerz zleca mu zabójstwo, oferując pokaźna sumę, za którą mógłby zabezpieczyć finansowo rodzinę.

W obsadzie Dennis Hopper i Bruno Ganz. 

24.07 18:00

Paryż, Texas (2 godz. 27 min.)

Historia dotkniętego amnezją człowieka, któremu w odnalezieniu własnej tożsamości pomaga brat. Przypomina mu, że 4 lata temu odkąd słuch o nim zaginął, opuścił swoją żonę i syna. 

Jeden z ważniejszych filmów Wima Wendersa który zdobył Złotą Palmę oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) w Cannes 1984, był też nominowany do Złotego Globa

31.07 18:30

Niebo nad Berlinem (2 godz. 7 min.)

Dwóch aniołów krąży po powojennym Berlinie. W końcu jeden z nich postanawia porzucić nieśmiertelność i stać się człowiekiem. 

Kultowy film twórcy, który doczekał się amerykańskiego remake'u. Wim Wenders otrzymał za niego Nagrodę dla Najlepszego reżysera w Cannes i nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. 

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE