MUR dokument Kasi Smutniak tylko w KzR Cafe - specjalny pokaz z Gościem

Kasia Smutniak to niezwykle popularna w Polsce i we Włoszech aktorka, znana z takich produkcji jak "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" czy "Oni". Tym razem gwiazda postanowiła spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery i podjęła ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

Produkcję zobaczymy na trzech seansach tylko w Kinie za Rogiem Cafe. Pierwszy pokaz zaplanowany jest w ramach Filmowych Spotkań za Rogiem, czyli połączony z prelekcją i dyskusją, ktorego gościnią będzie Anna Sikora z Fundacji Ocalenie - polecamy!

22.05 godz. 18:30
25.05 godz. 18:00
9.06 godz. 18:00

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/repertuar/

Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów. Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni.

*** Anna Sikora - menadżerka zespołu działań interwencyjnych na granicy PL/BY w Fundacji Ocalenie. Na granicy polsko-białoruskiej zaangażowana w pomoc interwencyjną od czerwca 2023, wcześniej wspierała dzieci z doświadczeniem uchodźczym w CPH Tesco w Przemyślu oraz okolicach po rozpoczęciu rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę (luty 2022). Dzięki pracy przy granicy PL/UA oraz PL/BY miała unikalną możliwość dostrzeżenia różnych aspektów kryzysu humanitarnego, w tym zmian w postępowaniu służb zależnych od koloru skóry i pochodzenia osób w drodze oraz na politykę migracyjną prowadzoną przez rządzących.

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE