Krótki film o miłości - nagradzany film Kieślowskiego w cyklu WTOREK Z KLASYKĄ

Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/krotki-film-o-milosci-2/

Jedno z warszawskich blokowisk, lata 80. XX w. 19-letni Tomek podgląda przez lunetę mieszkającą naprzeciw atrakcyjną 30-latkę Magdę. Usiłuje się do niej zbliżyć, wreszcie wyznaje jej miłość. Magda zaprasza go do siebie, ale tylko po to, by z pełnym cynizmem pokazać, że miłość nie istnieje - jest tylko seks.
Kinowa wersja 6. odcinka Dekalogu, komentarz do przykazania "nie cudzołóż". Cudzołóstwo nie jest tu jednak rozumiane tradycyjnie jako zdrada, ale jako odzieranie człowieka z intymności, należnej mu prywatności. Zarówno Tomek, jak i Magda popełniają ów grzech, ale wypływa on nie tyle ze złej woli, co z poczucia pustki i osamotnienia. I choć bohaterów to nie rozgrzesza, jednak daje nadzieję na ich duchową przemianę. Znakomite role Grażyny Szapołowskiej i Olafa Lubaszenki.

Nagrody
1988 - MFF, San Sebastian:

  • Nagroda Specjalna Jury - Krzysztof Kieślowski
  • Nagroda FIPRESCI - Krzysztof Kieślowski
  • Nagroda OCIC (Międzynarodowa Organizacja Katolicka d/s Filmu) - Krzysztof Kieślowski
    1988 - FPFF:
  • Wielka Nagroda Jury "Złote Lwy" - Krzysztof Kieślowski
  • Nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą - Grażyna Szapołowska
  • Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą - Stefania Iwińska
  • Nagroda za zdjęcia - Witold Adamek
  • Nagroda za scenariusz - Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje.

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE