Seans w ramach cyklu KADR JAK MALOWANY, poprzedza WYKŁAD o artystach i dziełach, które zainspirowały konkretne kadry i sceny filmowe. Czym kierowali się twórcy filmowi przygotowując ujęcie? Dlaczego dane dzieło zostało odtworzone w filmie i jakie to ma znaczenie dla fabuły? Dowiecie się tego i wiele więcej!
Wykłady prowadzi ks. Paweł Batory - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, historyk sztuki, wykładowca oraz miłośnik kina
🎬 Film: "Tatarak" to film, który równolegle rozwija trzy przeplatające się wątki: ekranizację opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem, monolog Krystyny Jandy o odchodzeniu jej męża Edwarda Kłosińskiego (zmarł 8 miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć) i wreszcie film o robieniu filmu.
Iwaszkiewiczowska historia to opowieść o fascynacji starszej wykształconej kobiety młodym prostym mężczyzną. Przeplatana monologami aktorki staje się niezwykle przejmującą refleksją na temat przemijania i śmierci, zawsze przedwczesnej.
Znakomita Krystyna Janda fenomenalnie spina obie postaci: doktorową, która, zachłystując się dawno nie odczuwanymi emocjami, nie do końca wie, że toczy ją śmiertelna choroba - i siebie samą, zanurzoną w rozpamiętywaniu niedawnego umierania swojego męża.
Piękne, dojrzałe, refleksyjne kino.
Nagrody
2009 - Berlinale - Nagroda Specjalna - Nagroda im. Alfreda Bauera - Andrzej Wajda
20019 - Europejska Nagroda Filmowa - Nagroda Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej - Prix FIPRESCI - Andrzej Wajda