02 listopada 2021

Refren + Tatarak
18:30

Refren

Druczki, formularze i pieczątki, rejonizacja i zezwolenia, stawki i kilometrówki… To ostatni Urząd, do którego trafia - choć już nie we własnej osobie - obywatel. Dokładniej mówiąc, trafia tu kwestia jego odejścia ze świata, które to odejście Urząd musi przyjąć do wiadomości, zapisać gdzie trzeba i wysłać obywatela w ostatnią drogę - na cmentarz. A za oknami toczy się życie: ludzie gdzieś się śpieszą, zaaferowani i zabiegani, bardzo przejęci swoimi sprawami. Nie szkodzi - wszyscy tu kiedyś trafią.

Tatarak

"Tatarak" to film, który równolegle rozwija trzy przeplatające się wątki: ekranizację opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem, monolog Krystyny Jandy o odchodzeniu jej męża Edwarda Kłosińskiego (zmarł 8 miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć) i wreszcie film o robieniu filmu.
Iwaszkiewiczowska historia to opowieść o fascynacji starszej wykształconej kobiety młodym prostym mężczyzną. Przeplatana monologami aktorki staje się niezwykle przejmującą refleksją na temat przemijania i śmierci, zawsze przedwczesnej.
Znakomita Krystyna Janda fenomenalnie spina obie postaci: doktorową, która, zachłystując się dawno nie odczuwanymi emocjami, nie do końca wie, że toczy ją śmiertelna choroba - i siebie samą, zanurzoną w rozpamiętywaniu niedawnego umierania swojego męża.
Piękne, dojrzałe, refleksyjne kino.

Nagrody

2009 - Berlinale - Nagroda Specjalna - Nagroda im. Alfreda Bauera - Andrzej Wajda
20019 - Europejska Nagroda Filmowa - Nagroda Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej - Prix FIPRESCI - Andrzej Wajda

Udostępnij lub zaproś znajomego:

Rok: 1972/2009

Rodzaj: Fabularny

Gatunek: Obyczajowy/Dramat

Produkcja: Polska

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski / Andrzej Wajda

Kategoria wiekowa: 12

Czas trwania: 11 min. + 1 godz. 22 min.

Język: polski

Rezerwacja

EKRAN
  • wybrane
  • wolne
  • zarezerwowane

Szczegóły:

Wybrane miejsca:

Cena biletu: 10 PLN

Do zapłaty w kasie:

Dane do rezerwacji:

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE