W każdy sierpniowy czwartek Kino za Rogiem Cafe zaprasza na specjalne seanse premierowych lub festiwalowych krótkich metraży z różnych stron świata. Będzie to doskonała okazja by poprzez krótkie formy filmowe poznać nowe miejsca, inspiracje i twórców.
8.08 o 18:30 zapraszamy na polskie krótkie metraże wybitnych twórców:
Zanim opadną liście - Jeden z nielicznych w polskim kinie obrazów życia romskiej społeczności. Film Władysława Ślesickiego powstał w roku 1964 - w czasie, gdy władza zaczęła konsekwentnie egzekwować dekret o całkowitym zakazie wędrownego trybu życia. To był początek końca romskiego wędrowania - naczelnego wyznacznika romskiej tożsamości. Wędrówka, praca, śpiewy przy ognisku, zaślubiny - "Zanim opadną liście" to bezcenny dokument, ostatnie fotografie świata bezpowrotnie odchodzącego w przeszłość.
Nagrody
1964 - Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, Kraków - "Srebrny Lajkonik"
1964 - MFF, Bergamo - Nagroda Główna Festiwalu Filmów Artystycznych i o Sztuce
1965 - MFFDiE, Montevideo - Wyróżnienie
1965 - MFF, Cork - Nagroda Główna
1966 - MFFK, Guadalajara - Nagroda
1965 - MFFK, Oberhausen - Nagroda NRD-owskiej Ligii Przyjaźni między Narodami
1982 - Przegląd Filmów Etnograficznych "Dorobek i Tradycja", Łódź: Nagroda Studentów Etnografii Nagroda Publiczności
Pamiątka z Kalwarii - Zaczyna się od sfery profanum: jarmarku pod murami klasztoru, gdzie pielgrzymi mogą kupić różańce i obrazki ze świętymi, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dopiero następnego dnia o świcie rozpocznie się to, po co tu przybyli: misterium Męki Pańskiej.
W pozbawionym komentarza filmie obserwujemy, jak grupa pielgrzymów stopniowo rozrasta się do nieprzebranego tłumu, jak rośnie religijne uniesienie, jak spektakl niemal zamienia się w rzeczywistą Drogę Krzyżową. Bicie bębnów, pieśni religijne, przejęte, zdjęte bólem twarze, a wszystko w scenerii surowego czarno-białego pejzażu.
Jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych, bez entuzjazmu przyjęty przez Kościół, a przez władze na kilka lat odłożony na półkę.
Nagrody
1967 - MFF Etnograficznych i Socjologicznych, Florencja - Nagroda Specjalna - Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
1966 - MFFK, Oberhausen - Nagroda Główna w kategorii dokumentalnej - Jerzy Hoffman
Cisza, ciemność - Impresja filmowa z pleneru dla osób głuchoniewidomych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, organizowanego przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
Piękne zdjęcia Wojciecha Staronia i niezwykła muzyka Zygmunta Koniecznego i Michała Lorenca.
Nagrody
1999 - Petersburg, Filmów Krótkich, Dokumentalnych i Animowanych "Message Man" - Grand Prix
1999 - Siena, MFF Krótkometrażowych - Nagroda Specjalna
2000 - Villa do Conde, MFF Krótkometrażowych - Grand Prix
Częstotliwość drgań - Natalia próbuje posklejać swoje życie - przyjeżdża do kraju po kilku latach pracy w Anglii, żeby zabrać do siebie córeczkę wychowywaną dotąd przez babcię. Bezceremonialnie wkracza w ich świat, burząc jego wypracowany porządek. Czy rzeczywiście dorosła do macierzyństwa, czy też to tylko histeryczna próba nadania sensu własnej egzystencji?