23 lutego 2023

Obrazy starego świata
18:30

Kino za Rogiem Café wraz z Instytutem Słowackim w Warszawie zapraszają na wyjątkowy, jednorazowy pokaz filmu "Obrazy starego świata" w ramach Czwartek z dokumentem w KzR.
Patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej w Rzeszowie.

Film został zakazany przez komunistyczną władzę od razu po premierze za pozorny naturalizm. Przeleżał na półce aż do 1988 roku, kiedy to zdobył światowe uznanie.

To wierny portret wiejskiej społeczności żyjącej w świecie nieskażonym ideologią, inspirowany fotografiami Martina Martinčka z Liptowa.

Dokument przedstawia sugestywne portrety starych ludzi z Liptova i Oravy, którzy mają długie lata życia za sobą, ogromny bagaż doświadczeń, własną filozofię życia i wizję świata. Łączy ich ziemia, na której upłynęło całe ich życie. Są to ludzie prości i zarazem niezwykli, dobroduszni i cieszący się życiem na przekór wszystkiemu.

Czterej z dziesięciu portretowanych bohaterów, to postaci, które odkrył Martinček, piątego - Adama Kurę - jednego z najwyraźniejszych protagonistów filmu, filmowiec i fotograf napotkali razem. Na pozostałych bohaterów Hanák natrafił razem z innym fotografem - Vladimírem Vavrekem. W efekcie dokument łączy ich dokumentalne zdjęcia z elementami inscenizacji, tworząc wrażenie autentyzmu poprzez wykorzystacie z pozoru różnorodnych środków filmowych.

Udostępnij lub zaproś znajomego:

Rok: 1972

Rodzaj: Dokumentalny

Gatunek: Psychologiczny

Produkcja: Czechosłowacja

Reżyseria: Dušan Hanák

Kategoria wiekowa: 12

Czas trwania: 65 min.

Język: polski (napisy)

Rezerwacja

EKRAN
  • wybrane
  • wolne
  • zarezerwowane

Szczegóły:

Wybrane miejsca:

Cena biletu: 5 PLN

Do zapłaty w kasie:

Dane do rezerwacji:

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE