28 listopada 2021

Niewinni czarodzieje + Jazz camping
18:00

Jazz camping

W roku 1959 (i rok później) hotel Kalatówki w Zakopanem stał się miejscem spotkań polskiej elity jazzowej. Na zorganizowany przez Jana Zylbera i Jana Borkowskiego pierwszy Jazz Camping przyjechali m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także gwiazdy świata filmu: Roman Polański, Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska czy Maria Wachowiak. Film Jana Rybkowskiego to dokumentalny zapis pierwszego spotkania na Kalatówkach, dziś unikatowy zapis artystycznej atmosfery końca lat 50.

Niewinni czarodzieje

Twórcy trzech różnych pokoleń - reżyser Andrzej Wajda, scenarzyści Jerzy Andrzejewski i Jerzy Skolimowski - tworzą portret młodzieży końca lat 50., która pod cynicznymi maskami i nonszalanckimi pozami kryje potrzebę bliskości i autentycznych uczuć. Andrzej - lekarz sportowy i perkusista w zespole jazzowym - lubi żyć wygodnie i bez zobowiązań. Wydaje się, że poznana w klubie muzycznym dziewczyna będzie w jego biografii kolejnym epizodem bez większego znaczenia. Nocą w pokoju Andrzeja oboje, przedstawiając się fikcyjnymi imionami Bazylego i Pelagii, rozpoczynają swoistą grę, podczas której przywdziewają różne maski. Pozornie prosty scenariusz - od rozmowy do łóżka - stopniowo zaczyna się jednak komplikować...
Film Andrzeja Wajdy, choć pozbawiony akcentów politycznych, nie spodobał się władzy i zainicjował dyskusję o ówczesnej młodzieży. Janusz Wilhelmi pisał o jego "społecznej szkodliwości", a Stefan Morawski o "bankructwie reprezentowanej tu postawy życiowej". Z kolei brytyjski krytyk filmowy Robert Vas zachwycił się "Niewinnymi czarodziejami": "Ukazuje on swych antybohaterów jako sympatycznych i niewinnych, jako zbuntowane ofiary światowego klimatu przesyconego strachem i nihilizmem". Z dzisiejszej perspektywy ten film to przede wszystkim świadectwo czasów, portret warszawskiego środowiska artystycznego końca lat 50., którego znane postaci - Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski, Roman Polański, Zbigniew Cybulski czy Jerzy Skolimowski - pojawiają się na ekranie.

Nagrody

1961 - Edynburg, MFF - Dyplom

Udostępnij lub zaproś znajomego:

Rok: 1959/1960

Rodzaj: Fabularny

Gatunek: Psychologiczny

Produkcja: Polska

Reżyseria: Bogusław Rybczyński/Andrzej Wajda

Kategoria wiekowa: bez ograniczeń

Czas trwania: 9 min. + 1 godz. 27 min.

Język: polski

Rezerwacja

EKRAN
  • wybrane
  • wolne
  • zarezerwowane

Szczegóły:

Wybrane miejsca:

Cena biletu: 10 PLN

Do zapłaty w kasie:

Dane do rezerwacji:

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE