26 kwietnia 2023

Bokser i śmierć
18:30

Kolejny ciekawy pokaz przed nami! Kino za Rogiem Cafe w Rzeszowie oraz Instytut Słowacki, w ramach cyklu Filmowe Spotkania za Rogiem zapraszają na specjalny i jednorazowy pokaz filmu BOKSER I ŚMIERĆ!

Do jednego z obozów koncentracyjnych trafia mistrz bokserski Jan Komínek. Komendant obozu – przed wojną również znany bokser – czyni z niego swojego sparringpartnera. Ich pojedynki są nie tyle sportową grą, co raczej walką o przeżycie, o zachowanie godności i człowieczeństwa w nieludzkich warunkach obozu zagłady. Są starciem dwóch postaw życiowych i dwóch moralności, z którego można wyjść zwycięsko mimo pozorów klęski.

Adaptacja powieści Józefa Hena, której scenariusz powstał już w 1958 roku, została zrealizowana dopiero po czterech latach. Problemy z cenzurą towarzyszyły filmowi również po zakończeniu zdjęć. Obraz okazał się jednak wielkim wydarzeniem w dziejach kinematografii czechosłowackiej i do dziś uchodzi za jej klasyczną pozycję. Wraz ze „Słońcem w sieci” film uznawany jest za początek czechosłowackiej Nowej Fali.

Gościem wydarzenia będzie Milan Novotný - Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie.

Patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej w Rzeszowie.

*** Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska

Wstęp wolny!

Udostępnij lub zaproś znajomego:

Rok: 1962

Rodzaj: Fabularny

Gatunek: Dramat, Psychologiczny, Sportowy

Produkcja: Czechosłowacja

Reżyseria: Peter Solan

Kategoria wiekowa: 16

Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Język: polski (napisy)

Rezerwacja

EKRAN
  • wybrane
  • wolne
  • zarezerwowane

Szczegóły:

Wybrane miejsca:

Do zapłaty w kasie:

Dane do rezerwacji:

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE