Król kruków
Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… Bolko, syn trębacza z ratuszowej wieży, uratował zranionego kruka, którym okazał się sam Król Kruków. W dowód wdzięczności ptak podarował chłopcu magiczną trąbkę. Za sprawą Szpiega 006 do władców ościennych państw dotarła wiadomość o "maszynie do robienia złota", którą jakoby miał wynaleźć Merkuriusz Practicus, słynny poznański uczony i wynalazca. Wrogie armie otoczyły miasto. Kiedy obrońcy zaczęli już tracić nadzieję na ocalenie, Bolko wezwał na pomoc Króla Kruków.
Na motywach bajki ludowej "Trębacz ratuszowy i król kruków".
Paweł i Gaweł
Żartobliwa opowieść inspirowana klasyczną bajką Aleksandra Fredry o dwóch sąsiadach, Pawle i Gawle, z oryginalną ilustracją muzyczną Krzesimira Dębskiego.
Spokojny Paweł znosi najdziksze swawole swojego sąsiada u dołu, aż w końcu postanawia odpłacić mu pięknym za nadobne. Ilustracja przysłowia:, jak ty komu, tak on tobie…
Na motywach bajki Aleksandra Fredry.
Warszawska Syrenka
Dawno, dawno temu pewna ciekawa świata Syrenka popłynęła w górę Wisły, w głąb nieznanego lądu. Dotarła niedaleko rybackiej wioski, gdzie znalazła schronienie w zakolu rzeki. Jej piękny śpiew zachwycił Szymka, chłopca, który wraz z bratem pomagał ojcu w łowieniu ryb. Pewnej nocy ojciec i brat Szymka uwięzili Syrenkę, chcąc potem sprzedać ją księciu. Szymek ją uwolnił, a Syrenka w dowód wdzięczności obiecała, że zawsze będzie czuwała nad osadą. Po wielu, wielu latach w miejscu rybackiej wioski powstało miasto Warszawa, a Syrenka stała się jej symbolem i herbem.
Na motywach bajki Artura Oppmana "Syrena".