O Bartku doktorze - Bartek, który mieszka z matką w ubogiej chacie, postanawia wyuczyć się na doktora, żeby mieć mało pracy i dużo pieniędzy. Poduczony zawodu przez krakowskiego medyka, pod jego nieobecność udaje lekarza, za co po powrocie mistrza zostaje oddalony. W powrotnej drodze do domu spotyka Śmierć, która w podzięce za to, że przeniósł ją przez bagna, obiecuje mu pomóc i uczynić go najsłynniejszym doktorem na świecie. Bartek zawiera z nią układ i odtąd staje się sławny i bogaty. Pewnego razu postanawia oszukać Śmierć i łamie zawartą z nią umowę…
Na motywach bajki Hanny Januszewskiej "O Bartku doktorze".
Kluskowa brama - W pewnym wrocławskim zaułku żyli sobie gospodyni i majster, który ponad wszystko na świecie lubił kluski śląskie gotowane przez żonę. Pewnego dnia majster sprzedał swoje kluski burmistrzowi, któremu zasmakowały one wprost niebiańsko. Jego kucharz obiecał więc majstrowi po złotym dukacie za każdy garnek klusek… Och, wreszcie będą bogaci! Żona dwoiła się tej nocy i troiła, żeby nagotować jak najwięcej, a majster, zamiast jej pomagać, smacznie spał. Mało tego, następnego dnia, zamiast sprzedać kluski kucharzowi, sam wszystkie zjadł! I kiedy wrócił do domu z pustymi rękami, okazało się, że jego biedną umordowaną żonę porwał wiatr…
Na motywach ludowych.
Warszawska Syrenka - Dawno, dawno temu pewna ciekawa świata Syrenka popłynęła w górę Wisły, w głąb nieznanego lądu. Dotarła niedaleko rybackiej wioski, gdzie znalazła schronienie w zakolu rzeki. Jej piękny śpiew zachwycił Szymka, chłopca, który wraz z bratem pomagał ojcu w łowieniu ryb. Pewnej nocy ojciec i brat Szymka uwięzili Syrenkę, chcąc potem sprzedać ją księciu. Szymek ją uwolnił, a Syrenka w dowód wdzięczności obiecała, że zawsze będzie czuwała nad osadą. Po wielu, wielu latach w miejscu rybackiej wioski powstało miasto Warszawa, a Syrenka stała się jej symbolem i herbem.
Na motywach bajki Artura Oppmana "Syrena".
O królewnie zaklętej w żabę - Król Sędziwy, zmęczony królowaniem, postanawia oddać koronę jednemu z trzech synów. Nie może się zdecydować któremu, pyta więc o radę senatorów. Ci wpadają na pomysł, aby królewiczów ożenić i przekazać koronę temu, którego żona będzie najlepsza - oczywiście każdy z senatorów ma na myśli własną córkę…
Poproszony o pomoc Astrolog każe Królewiczom strzelać z łuku i poszukać żony tam, gdzie upadnie strzała. Strzała Królewicza Młodego upada na bagnach obok żaby, która oświadcza, że jest zaklętą królewną…
Na motywach bajki Antoniego J. Glińskiego "O królewnie zaklętej w żabę".