FESTIWAL WOLNOŚCI TWÓRCZEJ 2023 - pokaz filmowy, spotkania z twórcami i koncerty

Stowarzyszenie Podkultura zaprasza na Festiwal Wolności Twórczej 2023 - Natura Słowa. Wiele wydarzeń także w Kinie za Rogiem Cafe!

6 października

18:00 - Pan T - projekcja filmu (wstęp 10 PLN)

Bardzo luźno inspirowany życiem Tyrmanda dramat rozgrywający się w powstającej z powojennych ruin Warszawie roku 1953 - miejscu, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.

Nagrody:
2020 - Orły:

  • Najlepsza scenografia - Beata Karaś, Magdalena Dipont, Robert Czesak
  • Najlepsze kostiumy - Magdalena Biedrzycka
    2019 - Złote Lwy - Nagrody Indywidualne - Najlepsza drugoplanowa rola męska - Sebastian Stankiewicz
    2019 - Camerimage - Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba - Najlepszy film - Adam Bajerski, Marcin Krzyształowicz


19:30 - Sonia "Kokoshka" Gorczak - "De Plantis" - wernisaż wystawy fotografii (wstęp wolny)
20:30 - Gaba Janusz / Konrad Baran - "Zaśpiewam Wam wierszem. Poezje na wibrafon" - koncert premierowy.

darmowe wejściówki - https://www.interankiety.pl/f/xMqXe889

7 października
Dzień z Leopoldem Tyrmandem

17:00 - Spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem i projekcja filmu dokumentalnego "Leopold Tyrmand. Życie bez kompromisów". (wstęp wolny)

Marcel Woźniak – autor jedynej pełnej biografii Leopolda Tyrmanda, a zarazem dziennikarz i autor kryminałów, wielbiciel jazzu – wyrusza śladami pisarza i odkrywa nieznane rejony jego biografii. Podróż rozpoczyna od Warszawy – rodzinnego miejsca pisarza, aby podążyć jego śladami do Wilna i Frankfurtu nad Menem.

20:00 - Koncert Eskaubei & Tomek Nowak Quartet - Tyrmand to Jazz z przedmową Marcela Woźniaka.
wstęp: 50 PLN

bilety: https://niezla-sztuka.pl/pl/i/Bilety/15 - dostępne również stacjonarnie w Kino za Rogiem Cafe.

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – jedyny w Polsce regularnie działający jazz rap band, również jako jedyny w kraju stworzył podczas Roku Leopolda Tyrmanda autorski materiał inspirowany 4 książkami znakomitego pisarza oraz jego życiem i twórcami, których podziwiał. Koncert z materiałem „Tyrmand to Jazz” był stosunkowo rzadko prezentowany (nigdy w całości w Rzeszowie) i może być to jedna z ostatnich okazji do posłuchania go na żywo.

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Partnerzy festiwalu: Browamator, Kino za Rogiem Cafe, Niezła Sztuka.

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE