Bokser i śmierć - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

Kolejny ciekawy pokaz przed nami! Kino za Rogiem Cafe w Rzeszowie oraz Instytut Słowacki, w ramach cyklu Filmowe Spotkania za Rogiem zapraszają na specjalny i jednorazowy pokaz filmu BOKSER I ŚMIERĆ!

26.04.2023, środa, godz. 18:30 Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/bokser-i-smierc/ 

Do jednego z obozów koncentracyjnych trafia mistrz bokserski Jan Komínek. Komendant obozu – przed wojną również znany bokser – czyni z niego swojego sparringpartnera. Ich pojedynki są nie tyle sportową grą, co raczej walką o przeżycie, o zachowanie godności i człowieczeństwa w nieludzkich warunkach obozu zagłady. Są starciem dwóch postaw życiowych i dwóch moralności, z którego można wyjść zwycięsko mimo pozorów klęski. 

Adaptacja powieści Józefa Hena, której scenariusz powstał już w 1958 roku, została zrealizowana dopiero po czterech latach. Problemy z cenzurą towarzyszyły filmowi również po zakończeniu zdjęć. Obraz okazał się jednak wielkim wydarzeniem w dziejach kinematografii czechosłowackiej i do dziś uchodzi za jej klasyczną pozycję. Wraz ze „Słońcem w sieci” film uznawany jest za początek czechosłowackiej Nowej Fali.

Gościem wydarzenia będzie Milan Novotný - Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie.

Patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej w Rzeszowie.

*** Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska

Bilety 5zł 

Kino za Rogiem Cafe © 2020.
Strona internetowa stworzona przez AURORE